Aastas helistatakse
mürgistusinfoliinile ligi 1500 korda kemikaalidest põhjustatud
mürgistusjuhtumite tõttu. Enim valmistavad muret söövitavad kemikaalid nagu
näiteks äädikhape ja katlakivieemaldi, mis pea igas kodus olemas. Mürgistusi
juhtub, kui kemikaal valatakse originaalpakendist ümber, jäetakse lastele
kättesaadavasse kohta või kasutatakse kodukeemia toodet kasutusjuhendiga
tutvumata.
17.–21. märtsini viib Mürgistusteabekeskus läbi mürgistusennetusnädalat, mis juhib tänavu tähelepanu just kodustest kemikaalidest tingitud mürgistuste ennetamisele. Palume teid, et aitaksite meil mürgistusennetuse infot jagada. Oleme selleks ette valmistanud soovitused, sh videod ja pildid. Olen väga tänulik, kui jagate neid oma piirkonna erinevates võimalikes kanalites (kodulehel, sotsiaalmeedias, siseekraanidel või mujal).
Kõige olulisemad soovitused kemikaalimürgistuste ennetamiseks:
Hoia kodukeemia originaalpakendis ja ära vala kemikaali ümber. Nii on välistatud võimalus, et keegi ajab kemikaali joogipudeli või -klaasiga segamini. Samuti tuletavad originaalpakendil olev kasutusjuhend ja piktogrammid meelde, kuidas kemikaali ohutult kasutada.30% äädikhape on söövitav kemikaal. Äädikas hoia originaalpudelis ja teiste kemikaalide juures lukustatud kapis, mitte toiduainete riiulil. Eelista ohutumat alternatiivi, ehk alla 10% äädikat.
Kui puhastad veekeedukannu katlakivieemaldi või äädikaga, siis märgista kann selgelt. Nii ei unusta sa ise, et oled valanud kemikaali kannu ja see on arusaadav ka sinu pereliikmetele.
Hoia kodused kemikaalid laste haardeulatusest väljas, soovitavalt 1,5 m kõrgusel lukustatud kapis. Näiteks on kiire ja toimiv lahendus spetsiaaline lapselukk.
Mürgistuskahtlusel ära jää ootama sümptomite ilmnemist, vaid helista kohe infoliinile 16662 ja järgi antud juhiseid!
- Infoliinile helistades saad küsimusele või murele kiire ja tõenduspõhise vastuse.
- Infoliini spetsialistid on abiks ööpäev läbi eesti-, inglise- ja vene keeles. Infoliini töötaja ei arvusta, vaid toetab ja nõustab, et jõuda parima lahenduseni.
- Infoliinile helistamine on anonüümne.
- Enamike mürgistusõnnetustega saab koduse jälgimisega hakkama, 70% nõustatavatest ei pea sõitma EMOsse ega kutsuma kiirabi.
- Salvesta mürgistusinfo number 16662 telefoni, et olla kiiremini valmis õnnetusele reageerima.
- Soovitusi mürgistuste ennetamiseks leiab veebilehelt 16662.ee.