Tervise Arengu Instituudi (TAI) hallatava Eesti vähiregistri andmetel diagnoositi 2022. aastal 9191 vähi esmasjuhtu, neist meestel 4561 ja naistel 4630. Seega on vähijuhtude arv jõudnud tagasi COVID-19 pandeemia eelsele tasemele. Meestel esines kõige sagedamini eesnäärmevähki, naha mittemelanoomi ja kopsuvähki; naistel rinnavähki, naha mittemelanoomi ning käär- ja pärasoolevähki.
TAI kutsub seksuaalsel teel levivate infektsioonide suhtes testima
18.–25. novembrini toimub üleeuroopaline HIV testimisnädal. Aktsiooni eesmärk on tõsta teadlikkust HIV ja teiste seksuaalsel teel levivate infektsioonide (STLI) testimise olulisusest ning tuletada meelde, et testimine on seksuaalselt aktiivsete inimeste tervisliku eluviisi loomulik ja tavapärane osa.
Laste tervislikke toitumis- ja liikumisharjumusi kujundav ennetustegevus Seikluste Laegas laienes kõikidesse maakondadesse
„Seikluste Laegas – sõpradega liikumise ja maitsete maailmas“ on 3–7-aastaste laste tervislike toitumis- ja liikumisharjumuste kujundamisele suunatud sekkumine. Esimestesse Eesti lasteaedadesse jõudis programm 2021/22. õppeaastal. Tervise Arengu Instituudi (TAI) ja Tervisekassa koostöös on Seikluste Laegas sellest sügisest laienenud ning sekkumist rakendab juba 56 lasteaeda üle Eesti.
Tervisekassa podcast: viirused ja lasteaed
Kas teadsid, et väikelapsed haigestuvad tavalistesse viirustesse lausa 5–10 korda aastas? Praegusel viiruste perioodil on lapsevanematel tihti küsimus, kui kaua peab laps olema kodusel ravil ja millal võiks laps lasteaeda naasta?
TAI: Alustab koolitoidu uuringuga, et saada laiemat ülevaadet õpilaste söömisharjumustest koolis
Tervise Arengu Instituut (TAI) alustab koostöös Tallinna Ülikooli Haapsalu kolledžiga oktoobris koolilõuna ja õpilaste söömisharjumuste alast uuringut.
TAI: kutsume inimesi üles osalema rahvastiku toitumise pilootuuringus
Tervise Arengu Instituut (TAI) alustab tänasest rahvastiku toitumise uuringu pilootküsitlusega, mis on ettevalmistavaks faasiks laiaulatuslikule toitumise põhiuuringule. Kuna pilootküsitluses kutsutakse osalema vaid 1000 Eesti inimest, on iga osaleja panus väga väärtuslik.
Tähelepanu, valmis olla, Euroopasse!
Kliinikum ja Tervisekassa tuletavad meelde, et üks otsus võib päästa palju elusid
Sõeluuringutest
- See on eelkõige hea võimalus kontrollida oma tervist veendumaks, et oled terve.
- Varajane avastamine päästab elusid: sõeluuringud aitavad avastada haigusi varajases staadiumis, võimaldades tõhusamat ravi ja paremaid tervisetulemusi.
- Sõeluuringud on tasuta ja kättesaadavad kõigile sihtrühma kuuluvatele inimestele, olenemata
ravikindlustusest.
Haridusasutuste ohutus- ja kriisiõppus "Viljandimaa ÄKK"
Eesti ringreisi alustanud rändnäitus vaatleb sajandi suurimaid haiguspuhanguid
Täna alustas Eesti ringreisi Tervisemuuseumi, Tervisekassa ja Terviseameti loodud ajalooline ja hariv rändnäitus “Jälle need nakkushaigused! Sajandi jagu haiguspuhanguid ja ravi”, mis käsitleb 20. sajandi tõsisemaid nakkushaiguseid ja nende levikut.
Fotod näituse avamiselt: https://shorturl.at/HevO6 Fotograaf: Rene Suurkaev
Veel jõuad osaleda: soolevähi sõeluuringu vastu on tänavu erakordselt suur huvi
Eestis on juba aastaid korraldatud sõeluuringut soolevähi ennetamiseks ja varaseks avastamiseks. Tänavu on uuringu vastu erakordselt suur huvi ning Viljandi maakonnas on seni soolevähi sõeluuringust osa võtnud 44% kutsututest.
TAI: Tööandjad saavad taas sügisel taotleda tervist edendava töökoha märgist
Tervise Arengu Instituut kuulutab koostöös Tööinspektsiooniga sel sügisel välja „Tervist edendav töökoht“ märgise taotlemisvooru. Taotlusi saab esitada 1.–20. oktoobrini.
Perearst Helve Kansi: Me ei teadvusta endale nakkushaiguste ohtlikkust
Perearst Helve Kansi tuletab laspsevanematele meelde, et uue kooliaasta alguses tuleks üle vaadata ka lapse vaktsineerimise seis. Lapse koolieelne vaktsineerimiskalender sisaldab kaitset 12 nakkushaiguse vastu.
Kuidas valida õige meditsiiniseade?
Tervisekassa hüvitab ravikindlustatud inimestele selliseid meditsiiniseadmeid, mille abil saab ravida haigusi ja vigastusi või hoida ära nende süvenemist. Meditsiiniseadmete loetelus on tootegruppe ehk meditsiiniseadme rühmi ligi 60 ja nendesse kuulub ca 2000 erinevat meditsiiniseadet, mida Tervisekassa kompenseerib.
Koostööpäev viljandimaal: Fookuses laste ja noorte vaimse tervise probleemide varajane märkamine
Meeldetuletus lapsevanematele: kooli alguses tuleks vaadata üle ka laste vaktsineerimise seis
Peaasi.ee kutsub teismeliste vanemaid tasuta vaimse tervise esmaabi koolitusele
Uuringute järgi kogeb 33% teismelistest madalat vaimset heaolu, umbes kolmandik teismelistest on kurvad ja masendunud. Iga kümnes noor tunneb, et tal ei ole kellegagi oma muret jagada. Samal ajal on 82% teismeliste laste vanematest mures oma lapse vaimse tervise pärast ja ligi pooled (44%) ei tea, kas on piisavalt põhjust tegutseda.
Eesti lapsi kimbutavad aina enam hambakaaries ja hambakatt
TAI: Viljatusravi tulemusel sünnib aastas kuus protsenti lapsi
"Muuda suvine aiapidu lapsele ohutuks!"
TAI: Sõeluuringute väliselt avastatud vähid on tihti kaugele arenenud
Nii rinna-, emakakaela- kui ka jämesoolevähi sõeluuringul avastatud vähijuhud olid märkimisväärselt varasemas staadiumis kui samas vanuserühmas väljaspool sõeluuringut avastatud juhud – nii näitavad Tervise Arengu Instituudi (TAI) värskelt avaldatud selleaastase vähiraporti andmed. Vähi esimeses ja teises staadiumis sümptomeid tavaliselt veel ei esine, ent vähieelse seisundi või vähi varajane avastamine aitab ennetada haigestumist, suurendada tervenemise tõenäosust ja ravida patsienti tõhusamalt, mistõttu on oluline kutse saamisel sõeluuringul osaleda.
//Tervisedenduse ARTIKLISARI// Varajane märkamine
Kujutage ette maailma, kus ükski laps ei tunne ennast ebaolulisena või nähtamatuna. See on maailm, kus iga lapse ümber on võrgustik, mis pakub talle turvatunnet, soojust ning tröösti, ilma et laps peaks ise küsima või silmnähtavalt hädas olema. Iga lapse elus oleks inimesed, kes on võtnud endale vastutuse märgata riskitegurite olemasolu ja vaimse tervise probleemide teket ning omandanud oskused ja teadmised, et toetada vaimse tervise probleemide varajast märkamist.
vähi Sõeluuringutel osalemine Viljandi maakonnas
Aasta
alguses käivitasime kampaania eesmärgiga saavutada 2024. aastal kõige suurem
sõeluuringutes osalemise määr Eestis. Meie siht on innustada elanikke osalema
rinna-, emakakaela- ja jämesoolevähi sõeluuringutel, et tagada parem tervis ja
pikem eluiga meie kogukonnas. Nüüd, kui pool aastat on möödas, on aeg teha
vahekokkuvõte ja hinnata seniseid tulemusi.
TAI: Psüühika- ja käitumishäirega patsiente oli 2023.aastal rohkem kui aasta varem
Tervise Arengu Instituudi (TAI) tervisestatistika ja terviseuuringute andmebaasis avaldatud psühhiaatriateenuse statistikast selgub, et 2023. aastal registreerisid psühhiaatrid ambulatoorsetel vastuvõttudel psüühika- ja käitumishäireid 4% rohkem kui aasta varem.
Ohtlik trend: väikelaste mürgistusjuhtumid sagenevad, kuigi on välditavad
Terviseameti mürgistusteabekeskuse infoliinile 16662 laekunud kõnede hulgas on kasvanud juhtumite hulk, kus väikelapsed joovad laokile jäetud kemikaale või söövad vanavanemate öökapile unustatud ravimeid. Kõik möödunud aastal lastega juhtunud 1528 mürgistust saanuks tegelikult ära hoida, kui oleks järgitud lihtsaid ohutusreegleid.
Eesnäärmevähi varase avastamise uuringus hinnatakse riskipõhise sõeluuringu teostatavust Eestis
Eesnäärmevähk on meestel kõige sagedamini diagnoositav pahaloomuline kasvaja, mis on varase avastamise korral väga hästi ravitav. Tervise Arengu Instituut (TAI) ja Eesti Uroloogide Selts alustavad teostatavusuuringuga, et hinnata, kas Eestis on võimalik läbi viia sõeluuringut eesnäärmevähi varaseks avastamiseks, milles võetakse arvesse meeste individuaalset riski haigestuda.
TAI: Eelmisel aastal suri Eestis vähem inimesi kui aasta varem
Tervise Arengu Instituudi (TAI) surma põhjuste registri poolt täna avaldatud andmetel oli Eestis eelmisel aastal 15766 surmajuhtu, mida on 1391 juhu võrra vähem kui aasta varem.
Suvitades saab tervisenõu perearsti nõuandetelefonilt 1220
Mis olukorras ja milliste tervisemuredega saab abi perearsti nõuandetelefonilt?
TAI: Kõigil on õigus hingata saastumata õhku
Tervise Arengu Instituut (TAI) ja Tervisekassa tuletavad alanud teavituskampaaniaga „Hoia õhk puhas!“ meelde, et e-sigarettide suitsetamine ehk veipimine on keelatud samades kohtades, kus on keelatud ka tavasigarettide tarvitamine.
Värske raport: pere majanduslik toimetulek mõjutab oluliselt noorte tervisekäitumist
Kehvema majandusliku toimetulekuga perede lapsed on vähem aktiivsed, nende toitumine on ebatervislikum ning nende seas enam ülekaalulisi ja rasvunuid, selgus hiljutisest Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) avaldatud raportist.
TAI: tubakatööstus levitab toodete tervisemõju kohta eksitavat infot
31. mail tähistatakse ülemaailmset tubakavaba päeva, mis sel aastal keskendub laste kaitsmisele tubakatööstuse surve eest. Tervise Arengu Instituut (TAI) peab tõsiseks probleemiks tubakatööstuse valeväiteid, mis eksitavad nii noori kui lapsevanemaid.
Selgusid uued „Tervist edendav töökoht“ märgist kasutada võivad tööandjad
Tervise Arengu Instituut (TAI) koostöös Tööinspektsiooniga kuulutas eelmisel sügisel esmakordselt välja „Tervist edendav töökoht“ märgise taotlemisvooru, kuhu esitas taotluse 49 organisatsiooni. Talvises hindamisvooru järel said esimesed kolm tööandjat märgise kasutusõiguse.
TAI: Algab narkootikumide tarvitamise veebiuuring
Tervise Arengu Instituut (TAI) viib Eestis läbi veebiuuringu, mille eesmärk on saada täpsem ülevaade inimeste narkootikumide tarvitamise sageduse, koguste, hankimise viiside, tarvitamise põhjuste jt narkootikumide tarvitamisega seotud aspektide kohta.
//Tervisedenduse ARTIKLISARI// Vanemaharidus kõigile
Viljandimaa tervisedenduse strateegia aastani 2035 sisaldab endas nelja eesmärki, mille abil toetada laste- ja noorte vaimse tervise valdkonna arendamist. Neist esimene keskendub vanemlike teadmiste ja oskuste toetamisele: Viljandimaa laste vaimse tervise riskid on vähenenud süsteemse vanemahariduse kaudu. Seekordses artiklis tuuakse välja vanemahariduse vajalikkus, sest „esimene lammas ei pea minema aia taha!“
Kui palju tead rinnavähi sõeluuringust sina? Pane oma teadmised proovile!
Rinnavähi sõeluuringu sihtrühm laienes: uuringule on kutsutud üle 100 000 naise
TAI ja Tervisekassa: Eelmisel aastal osales vähi sõeluuringutel rekordarv inimesi
Tervisekassa ja Tervise arengu Instituudi (TAI) andmetel püstitati 2023. aastal nii emakakaela-, rinna- kui ka soolevähi sõeluuringu osalusmäära rekordid ning esmakordselt on kõigi kolme sõeluuringu osalusmäär üle 60%. TAI avaldatud andmetel osales 2023. aastal rinnavähi sõeluuringul 64,5% kutsutud naistest, emakakaelavähi sõeluuringul 64% kutsutud naistest ning soolevähi sõeluuringul 60,4% uuringule kutsutud meestest ja naistest.
Vaatamissoovitus
ETV2-s. ETV-s ja Jupiteris saab sel nädalal näha dokumentaalfilmi “Peresüstid”
Küsi eksperdilt: 29. aprillil toimub laste vaktsineerimise teemaline infotund
//Tervisedenduse ARTIKLISARI// Viljandimaa tervisedenduse strateegia aastani 2035
Viljandimaa Omavalitsuste Liidu heaolu (tervis ja turvalisus) töörühma tööd juhib valdavalt strateegiadokument „Viljandimaa tervisedenduse strateegia aastani 2035“, mille peaeesmärk on: „Viljandimaa inimeste oodatav eluiga ja tervena elada jäänud aastad kasvavad. Peamine tee peaeesmärgi saavutamiseks on laste- ja noorte vaimse tervise valdkonna arendamine“. Siinkohal tekib nii mõnelgi lugejal ilmselt küsimus – mille järgi otsustatakse strateegiadokumendi fookus?
Südamekuu keskmes on tänavu noorte meeste tervis
Statistika järgi haigestuvad südame-veresoonkonna haigustesse aina nooremas eas mehed. Südamehädade põhjusi on erinevaid, kuid mitmed neist on seotud elustiiliga ja seega ennetatavad. Tänavu aprillis toimuv südamekuu keskendub eelkõige noorte meeste südametervise hoidmisele.
//Tervisedenduse ARTIKLISARI// See salapärane tervisedendus!
Maailma Terviseorganisatsiooni definitsioon tervisest on: „Tervis on täieliku füüsilise, vaimse ja sotsiaalse heaolu seisund, mitte ainult haiguse või nõtruse puudumine.“ Inimese tervist ja heaolu mõjutavad paljud tegurid ning enamasti ei halvene tervis üleöö – paljud kroonilised haigused kujunevad välja ajapikku ja suurt osa neist on võimalik ennetada. Siin tulebki appi see salapärane tervisedendus!
Kümme nõuannet ladusaks suhtluseks perearstiga
Suitsuvabaks eluks saab nõustajalt tuge
PRESSITEADE: Suur osa Eesti elanikest tarbib mõnda retseptiravimit
Tervisekassa
PRESSITEADE
06.03.2024
TAI: noorte kasvav kehakaal tekitab kasvavat muret, ligi kolmandik on liigse kehakaaluga
Täna 4. märtsil on rahvusvaheline rasvumise teadvustamise päev. Tervise Arengu Instituudi (TAI) Eesti õpilaste kasvu uuringu tulemused näitavad, et üha enam Eesti õpilastest on liigse kehakaaluga.
TAI: Tallinna ja Tartu reovesi näitab kanepi ja kokaiini tarvitamise kasvu
Tervise Arengu Instituudi (TAI) eestvedamisel Tallinnas ja Tartus läbi viidud reoveeuuring uimastite jääkide suhtes viitab järjest suuremale narkootikumide tarvitamisele uuritud linnades.
Kuus inimest kümnest on rahul arstiabiga
Pressiteade
19.02.2024
Kuus inimest kümnest on rahul arstiabiga
Eelmisel aastal oli arstiabi korraldusega rahul 63% Eesti 15-aastastest ja vanematest elanikest, seejuures pidas üle poole elanikkonnast arstiabi kättesaadavust heaks, selgus Tervisekassa ja Kantar Emori tehtud uuringust.
Üle Eesti hakkavad tööle laste ja noorte tervisedendajad
Tervisekassa ja Tervise Arengu Instituut, maakondlikud arenduskeskused ja omavalitsusliidud alustasid koostööprojekti, mille käigus värvati kõikidesse maakondadesse tervisedendajad, kes hakkavad tegutsema oma maakonna haridusasutustega.
Väljakutse: "Kõige suurema sõeluuringute osalemismääraga maakond 2024. a Eestis"
Tervisekassa, Viljandimaa Omavalitsuste Liidu heaolu (tervis ja turvalisus) töörühm ja SA Viljandi Haigla paluvad teid osalema olulises ja elutähtsas üleskutses!
//Tervisedenduse ARTIKLISARI// Tervisedendus Viljandimaal – Miks? Kuidas? Kes?
Tervisedendus sätib end meie kogukonda sisse vaikselt, kuid järjepidevalt ja pole sugugi kummaline, et muutusi ei nähta ega tunta kohe, sest tervise edendamine ongi pidev protsess, mis võimaldab inimestel suurendada kontrolli oma tervise üle ning seeläbi tervist tugevdada. Selleks, et tagada iga Viljandimaa elaniku heaolu, on vaja aktiivseid ja inspireerivaid kogukonnaliikmeid, keda Viljandimaal ei pea tikutulega taga otsima.
Selgusid esimesed “Tervist edendav töökoht” märgise saajad
Tervise Arengu Instituut (TAI) koostöös Tööinspektsiooniga kuulutas eelmisel sügisel esmakordselt välja „Tervist edendav töökoht“ märgise taotlemisvooru, kuhu esitas taotluse 49 organisatsiooni. Tänaseks on esimesed kolm tööandjat märgise kasutamise õiguse juba omandanud.
Viljandimaa naised saavad emakakaelavähi sõeluuringust osa võtta kodust lahkumata
Tervisekassa ootab sel aastal emakakaelavähi sõeluuringule ligi 75 000 naist vanuses 30–65 aastat. Kui varasemalt pakuti kodutestimise võimalust vaid aasta teises pooles, siis tänavu on võimalik kodus testi teha kõigil sihtrühma kuuluvatel naistel terve aasta vältel.
Puust ja punaseks: uus märk teeb selgeks, et suitsetamise keeld puudutab ka veipimist
Tervise Arengu Instituudi (TAI) hinnangul ei ole piisavalt teadvustatud, et kohtades, kus on keelatud tavasigareti suitsetamine, on keelatud ka veipimine. TAI kutsub üles avalike ruumide haldajaid ja tööandjaid kasutama tubakavabade alade tähistamisel uut märki, mis keelab selgelt mõlemad tegevused.
Sõeluuringud - puust ja punaseks!
Missugune on viljandlaste terviseseisund?
Miks peaks sõeluuringutel osalema?
Kus ja kuidas uuringuid läbi viiakse?
Tervis maitseb hästi, kui järgida taldrikureeglit
Hea tervise jaoks on oluline süüa tasakaalustatult ja mitmekesiselt, et organism saaks toimimiseks kätte kõik vajalikud toitained. Pahatihti seostub inimestele tervislik toitumine igava ja maitsevaesena. Toitumises tasakaalu leidmine tundub sageli keerukas ja aeganõudev ning mitmekesisuse lisamine kulukas. Tervist toetav toitumine on aga lihtne, kui järgida taldrikureeglit. Tervise Arengu Instituut (TAI) alustas teavituskampaaniaga „Tervis maitseb hästi“, mis tutvustab taldrikureegli põhimõtet.
Tervise Arengu Instituut kutsub inimesi üles HIV-testima
20.–27. novembrini toimub järjekordne üle-euroopaline HIV-testimisnädal, mille eesmärk on rõhutada, et HIV-testimine on loomulik ja tavaline kõigile neile, kes on seksuaalselt aktiivsed ning ei tea oma seksuaalpartneri HIV-staatust. Sellega seoses alustab Tervise Arengu Instituut (TAI) täna kampaaniaga, mis kutsub inimesi üles HIV-testima.
Oled sel aastal sõeluuringu sihtrühmas? Tervisekassa tuletab meelde, et kutse kehtib veel aasta lõpuni
PRESSITEADE
07.11.2023
Tervisekassa tuletab rinna-, emakakaela- ja jämesoolevähi sõeluuringute sihtrühma kuuluvatele inimestele meelde, et kuni selle aasta lõpuni on neil võimalik veel sõeluuringul osaleda. Kui kutset pole tulnud, tasub oma eesti.ee andmed üle vaadata.
Kust saab tervisemurele abi?
Ära jää vähki ootama! Viljandi maakonnas jääb jämesoolevähi sõeluuringu osalusmäär alla Eesti keskmise
Tervisekassa
PRESSITEADE
3.10.2023
Jämesoolevähk on aina sagedamini esinev haigus, mida diagnoositakse Eestis igal aastal ligi 1000 inimesel. Tervisekassa rõhutab regulaarselt sõeluuringul osalemise olulisust, sest nii on võimalik haigus avastada varases arengujärgus või enne selle välja kujunemist. Viljandi maakonnas kasutas mullu tasuta tervisekontrolli võimalust 59% kutsutud naistest ja 45% meestest.
Üledoosi põhjustatud surmade arv on hüppeliselt kasvanud
Tööandja saab kujundada hooliva ja alkoholivaba töökeskkonna
Spordinädala toimumisele aitab kaasa üle 700 liikumissündmuse.
23.-30. septembrini toimuvale spordinädalale, mille põhisõnum on „Liikujad võidavad!" on registreeritud juba üle 700 erineva liikumissündmuse üle Eesti kokku rohkem kui 133 000 osaluskorraga. Iga liikumishuviline saab oma sündmuse registreerida kuni 22. septembrini spordinädala kodulehel.
Tööandjad saavad taotleda “Tervist edendav töökoht” märgist
Kuidas vabaneda nikotiinisõltuvusest?
Eesti lapsi kimbutab ülekaal
Eesti peresid rõõmustada, sest neil kasvavad ilusad lapsed. Tegelikult pole rõõmustamiseks
põhjust, sest ülekaal sillutab teed paljude tervisemurede juurde.
Kui saad kutse sõeluuringule, siis kindlasti mine!
Alates 2021. aastast saavad sõeluuringutel osaleda ka ravikindlustamata inimesed!
Viljandimaal osales rinnavähi sõeluuringul rekordarv naisi
Tervisekassa kutsub veel sel aastal osalema rinna-, emakakaela- ja jämesoolevähi sõeluuringul
Eesti erinevates piirkondades on selleks aastaks veel vabu aegu rinna-, emakakaela- ja jämesoolevähi sõeluuringule. Tervisekassa kutsub sihtrühma kuuluvaid mehi ja naisi kasutama võimalust osaleda tasuta sõeluuringul ja tuletab meelde, et kutse kehtib aasta lõpuni.
Eakate teabeleht III
Tark Vanem: harjuta koos lapsega rahunemispausi võtmist
Tervise Arengu Instituut (TAI) alustas 3–8-aastaste laste vanematele suunatud teavitusega Rahunemispaus, mis juhib lapsevanemate tähelepanu rahunemiseks aja maha võtmise olulisusele. Vanemluskampaania tuuakse inimesteni veebilehekülje tarkvanem.ee kaudu.
SÕELUURINGUD AITAVAD PÄRISELT PÄÄSTA ELUSID
Eestis haigestub emakakaelavähki 3,5 korda rohkem ja selle tagajärjel sureb viis korda enam naisi kui Soomes. Vähieelsete muutuste varane avastamine ja õigeaegne ravi aitavad ära hoida vähi tekke.
TAI: Mitmekesine ja tasakaalustatud toitumine lubab süüa kõike mida tahad, aga õiges koguses
Tervislik toitumine ei tähenda ranget dieeti, personaalset toitumiskava, igavat toidulauda ja maitsvatest toitudest loobumist. Tervislik toitumine on see, kui sööme toitu, mis varustab organismi õigete toitainetega õiges koguses ja vahekorras. Tervise Arengu Instituut (TAI) alustas taas kampaaniaga „Tasakaalus peitub jõud“, mis kutsub eestimaalasi järgima toidupüramiidis esitatud toidusoovitusi, et süüa tervislikumalt.
TAI: kasvanud on nii rinnavähi kui emakakaelavähi sõeluuringul osalemine
„Septembris ei joo“ kutsub alkoholi tarvitamist vähendama
teabeleht eakatele
Head lugemist!
Noorte vaimse tervise konverents "terviseviidad 3.0"
Konverents Terviseviidad on suunatud kogukonna noortele. Korraldamise jaoks koguti sisendeid küsitluse põhjal, noortelt endilt, eesmärgiga käsitleda just neid teemasid, mille kohta noored ise soovisid ning vajasid infot ja teadmisi juurde hankida.
Sündmus toimus maikuu alguses ning on järele vaadatav!Rinnavähi sõeluuring
Maikuu on rahvusvaheline rinnavähi ennetuse ja varajase avastamise kuu. Tervisekassal on käimas rinnavähi teavituskampaania „Ole oma rinna hoidja!”, mille raames kutsume naisi rinnavähi sõeluuringule ning juhime tähelepanu sellele, et varases staadiumis avastatud rinnavähk on ravitav.
TAI: iga viies vähijuht diagnoositi tervetel kaebusteta inimestel sõeluuringute käigus
2019. aastal avastati rinna-, emakakaela-, ja jämesoolevähi sõeluuringu käigus kokku 384 uut vähijuhtu. Vähiregistri andmetel diagnoositi 2019. aastal kokku 2029 rinna-, emakakaela- ja jämesoolevähi esmasjuhtu. Seega iga viies vähijuht diagnoositi tervetel kaebusteta inimestel sõeluuringute käigus, selgus Tervise Arengu Instituudi (TAI) täna avaldatud episoodide tulemuste aruandest.
Tervisekassa südamekuu kampaania üleskutse
Tervisekassa eestvedamisel on südamekuul taaskord fookuses laste ja noorte liikumisaktiivsuse suurendamine ja terviseteadlikkuse kujundamine. Viimastel aastatel on üheks suurimaks südamehaiguste riskirühmaks kujunenud just lapsed ja noored, kelle liikumisharjumused on vähenenud eelkõige õues oleku arvelt ning vaba aja veetmine on asendunud meelelahutusliku ekraaniajaga. Eeskujukampaania „Hoovilapsed” eesmärgiks on tuletada meelde, kuidas tervisliku ja aktiivse elustiiliga saab edukalt ennetada mitmeid südametervisega seotud haigusi.
Koolitus: VAIMSE TERVISE TOETAMINE VÄIKSES ORGANISATSIOONIS
Ootame teid osalema Zoom keskkonnas toimuval koolitusel vaimse tervise toetamine väikeses organisatsioonis (kuni 50 töötajat)
22.03.2022 või 07.04.2022
Kutse meestearsti vastuvõtule 19.03.22 kell 9-17
TAI panustab jätkuvalt alkoholitarvitamise häire ravi teenuse kvaliteedi parandamisse ja kättesaadavuse suurendamisse
Alates 2014. aastast on Tervise Arengu Instituut (TAI) sihipäraselt arendanud alkoholi liigtarvitamisega seotud teenuseid tervishoiusüsteemis, milleks on kasutatud Euroopa Sotsiaalfondi vahendeid programmist „Kainem ja tervem Eesti“. Arendustööd on hõlmanud alkoholi liigtarvitamise käsitlust nii eriarstiabis, üldarstiabis, kui ka digitaalset lahendust anonüümseks eneseabiks. Olulist rolli on mänginud süsteemne teavitustöö.
Vigastuste tõttu vajati 2020. a vähem arstiabi, kuid vigastussurmade arv kasvas järsult
Tervise Arengu Instituudi (TAI) värskelt avaldatud kokkuvõttest „Vanemaealiste vigastused 2016-2020“ selgub, et vaatamata väiksemale vigastusjuhtude arvule 2020. aastal oli see aasta silmatorkav suure vigastussurmade arvu poolest. Vanemaealiste suremuskordaja vigastuste tõttu tõusis võrreldes 2019. aastaga lausa 50% võrra.
Tervise Arengu Instituudi reoveeuuring Tartus ja Narvas viitab ulatuslikule uimastite tarvitamisele
2021. aasta septembri alguses Tartus ja Narvas läbiviidud reoveeuuringud uimastite jääkide suhtes viitavad suhteliselt laialdasele nii legaalsete kui illegaalsete uimastite tarvitamisele. Kahe linna võrdluses on uimastite tarvitamine levinud enam Tartus kui Narvas. Uuringu läbiviijate sõnul oli ainus uimasti, mida Narvas tarvitati enam, kanep.
Viljandimaa meeste tervist toetav ettevõte
Pressiteade
01.12.21
Viljandimaa Omavalitsuste Liit (Viljandimaa Tervisenõukogu)
Esmakordselt kuulutati välja Viljandimaa meeste tervist toetav ettevõte
Kodus testimine osutus naiste seas eelistatud valikuks
Tervise Arengu Instituudi (TAI) ja Eesti Haigekassa koostöös pakuti eelmisel aastal 12 000 naisele, kes ei olnud pikka aega emakakaelavähi sõeluuringus osalenud, võimalus teha kodus test inimese papilloomiviiruse ehk HPV nakkuse kindlakstegemiseks. Kodutestimine hinnati lihtsaks ja mugavaks ning valdav enamus uuringus osalenud naistest eelistab kodutesti ka edaspidi kasutada.
Uued õppevideod erinevate erivajadustega inimeste abistamiseks ja juhendamiseks ohtlikes olukordades
Eesti Puuetega Inimeste Kojal on koostöös Päästeametiga valminud ülevaatlikud õppevideod.
TAI alustas kooliõpilaste tervisekäitumise uuringuga
Eakate leht
Elanikkonnakaitse ohutuspäev, rahvusvahelise eakate päeva tähistamine
01.10.2021 kell 12.00 - 15.00
Sotsiaalkindlustusameti Lastekaitse osakonnas valminud veebimaterjalid
Veebimaterjalid on eelkõige mõeldud lapsevanematele, kes on
oma lapse teise vanemaga jõudnud punkti, kus edasine kooselu näib võimatu.
Võib-olla on lahkuminek toimunud juba mõnda aega tagasi. Kuid lapse heaolu
nimel on oluline õppida, kuidas seejuures lapsele heaks lapsevanemaks jääda.
Sõltumata lahkuminekust peavad vanemad jääma endiselt suhtlema ja olema valmis
leidma laste kasvatamisel kompromisse. Neil on siiski vanemlikud kohustused ka
pärast lahkuminekut.
Avaneb toetusmeede kogukonna psühholoogi ja vaimse tervise teenuste pakkumiseks omavalitsustes
Turvalisuse edendamise projektikonkurss
Siseministeerium korraldab taaskord turvalisuse edendamiseks projektikonkursi. Toetusvooru läbiviijaks maakonnas on Viljandimaa Omavalitsuste Liit.
"Peatu, vaata, veendu!"
Uus õppeaasta on peagi algamas ja see on õige aeg tuletada õpilastele meelde ohutu liiklemise tõdesid. Juba kuuendat aastat saab toimuma 5.–6. klasside õpilastele projekt PEATU, VAATA, VEENDU! mille eesmärk on juhtida õpilaste tähelepanu sõidutee ületamise ohutusele.
Viljandimaa tööandjate tervisedenduse uuring
Terviseuuring: 65 protsendil täiskasvanutest on krooniline haigus või pikaajaline terviseprobleem
Üle-euroopalise terviseuuringu täna avaldatud Eesti tulemustest selgub, et 65 protsenti meie täiskasvanud elanikest tunnistab mõnd kroonilist haigust või pikaajalist terviseprobleemi. Kroonilistest haigustest kimbutab Eesti inimesi enim seljavalu ja kõrge vererõhk.
Noorte vaimse tervise konverents
TAI uuring: täiskasvanud hindavad oma tervist varasemast paremaks, ent sagenenud on vaimse tervise probleemid
Eesti täiskasvanud rahvastiku tervisekäitumise 2020. aasta uuringust selgub, et paranenud on inimeste hinnang oma tervisele, kuid sagenenud on vaimse tervise probleemid, pikenenud ekraani taga veedetav aeg ja kasvanud kanepitarvitamine nooremate täiskasvanute seas.
STEP programmi infotund
TAI juhib tähelepanu alkoholitarvitamise uutele riski piiridele
Täna algav Tervise Arengu Instituudi (TAI) kampaania „Kus on sinu piir“ juhib inimeste tähelepanu sellele, et alkohol mõjutab nende elu ja tervist. Kampaaniaga kutsub TAI inimesi vaatama üle oma tarvitatavaid alkoholi koguseid ja arvestama seonduvate terviseriskidega.
Täiendav tasuta juriidiline nõustamine lapsevanematele!
eesti elanike toidulaua saab tasakaalu süües rohkelt taimseid toite
29. märts 2021
Ilmus kogumik "Lapsed Eesti ühiskonnas"
19. märtsil 2021 möödub kümme aastat lasteombudsmani ülesannete andmisest õiguskantslerile. Sel puhul ilmub Õiguskantsleri Kantselei eestvedamisel 40 eksperdi koostatud mitmekülgne ja eri valdkondi kajastav ülevaatekogumik „Lapsed Eesti ühiskonnas“.
Abiks tööandjale koroonaviiruse leviku tõkestamisel
Tervisekalendri fookuses on märtsis vaimne tervis ja kriisidega toimetulek. V vitamiini kampaania esimene nädal: head suhted
Vereringeelundite haigused olid poolte surmade põhjuseks
Katkendid raamatust: „Kuidas liikumine ja treening Sinu aju tugevdavad“ Anders Hansen
Hoolimata sellest, et elame senitundmatus materiaalses heaolus, tunnevad paljud, et midagi on puudu. Moodne ühiskond on viinud meid üha kaugemale sellest, milleks me oleme loodud.
Kaks kolmandikku Eesti puukidest on nakkusekandjad
Tervise Arengu Instituut (TAI) kaasas möödunud aastal elanikkonna teadust tegema, et koos inimeste abiga kaardistada Eesti puugiohtlikumad piirkonnad. Üle-eestilise puugiuuringu tulemustest selgus, et kõige rohkem esineb puukidega levitavatest nakkustest puukrikketsioosi tekitajaid, mida leiti rohkem kui kolmandikult uuritud puukidelt. Kõige nakkusohtlikumateks piirkondadeks osutusid Tartumaa, Harjumaa ja Valgamaa.
„Laste toiduteadlikkuse ja söömisharjumuste kujundamine. Õpetajaraamat lasteaedadele“
Koostatud raamat on koolieelses eas lastega töötavatele spetsialistidele, kes on olulised laste toitumis- ja liikumisharjumuste kujundajad.
Veebiseminar “Ennetusprogrammide mõju mõõtmine – vajalikkus, õppimiskohad ja lahendused"
Mariliis Öeren tutvustab oma doktoritööd, mis keskendus lastevanematele suunatud alkoholiennetusprogrammi Efekt mõju mõõtmisele, tulemustele ning räägib, mida teha olukorras, kus saadud tulemused ei vasta esialgsetele ootustele.
Koolituspakkumine eakate ühendustele
liiklushariduslikke koolitusi.