//Tervisedenduse ARTIKLISARI// Viljandimaa tervisedenduse strateegia aastani 2035

Viljandimaa Omavalitsuste Liidu heaolu (tervis ja turvalisus) töörühma tööd juhib valdavalt strateegiadokument „Viljandimaa tervisedenduse strateegia aastani 2035“, mille peaeesmärk on: „Viljandimaa inimeste oodatav eluiga ja tervena elada jäänud aastad kasvavad. Peamine tee peaeesmärgi saavutamiseks on laste- ja noorte vaimse tervise valdkonna arendamine“. Siinkohal tekib nii mõnelgi lugejal ilmselt küsimus – mille järgi otsustatakse strateegiadokumendi fookus?

Loe lisaks

Südamekuu keskmes on tänavu noorte meeste tervis

Statistika järgi haigestuvad südame-veresoonkonna haigustesse aina nooremas eas mehed. Südamehädade põhjusi on erinevaid, kuid mitmed neist on seotud elustiiliga ja seega ennetatavad. Tänavu aprillis toimuv südamekuu keskendub eelkõige noorte meeste südametervise hoidmisele.

Loe lisaks

//Tervisedenduse ARTIKLISARI// See salapärane tervisedendus!

Maailma Terviseorganisatsiooni definitsioon tervisest on: „Tervis on täieliku füüsilise, vaimse ja sotsiaalse heaolu seisund, mitte ainult haiguse või nõtruse puudumine.“ Inimese tervist ja heaolu mõjutavad paljud tegurid ning enamasti ei halvene tervis üleöö – paljud kroonilised haigused kujunevad välja ajapikku ja suurt osa neist on võimalik ennetada. Siin tulebki appi see salapärane tervisedendus!

Loe lisaks

Kümme nõuannet ladusaks suhtluseks perearstiga

Paljusid meist kimbutab vahel mõni tervisehäda, mille leevendamiseks kodustest ravivõtetest ei piisa ja on vaja arstiabi. Mis juhtudel võiks pöörduda perearsti poole ja kuidas saame ise kaasa aidata, et suhtlus perearstikeskusega oleks ladus ning saaksime nõu ja ravi?
Loe lisaks

Kuus inimest kümnest on rahul arstiabiga

Pressiteade
19.02.2024

Kuus inimest kümnest on rahul arstiabiga

Eelmisel aastal oli arstiabi korraldusega rahul 63% Eesti 15-aastastest ja vanematest elanikest, seejuures pidas üle poole elanikkonnast arstiabi kättesaadavust heaks, selgus Tervisekassa ja Kantar Emori tehtud uuringust.

Loe lisaks

Üle Eesti hakkavad tööle laste ja noorte tervisedendajad

TERVISEKASSA
PRESSITEADE
13.02.2024

Tervisekassa ja Tervise Arengu Instituut, maakondlikud arenduskeskused ja omavalitsusliidud alustasid koostööprojekti, mille käigus värvati kõikidesse maakondadesse tervisedendajad, kes hakkavad tegutsema oma maakonna haridusasutustega.

Loe lisaks

//Tervisedenduse ARTIKLISARI// Tervisedendus Viljandimaal – Miks? Kuidas? Kes?

Tervisedendus sätib end meie kogukonda sisse vaikselt, kuid järjepidevalt ja pole sugugi kummaline, et muutusi ei nähta ega tunta kohe, sest tervise edendamine ongi pidev protsess, mis võimaldab inimestel suurendada kontrolli oma tervise üle ning seeläbi tervist tugevdada. Selleks, et tagada iga Viljandimaa elaniku heaolu, on vaja aktiivseid ja inspireerivaid kogukonnaliikmeid, keda Viljandimaal ei pea tikutulega taga otsima.


Loe lisaks

Sõeluuringud - puust ja punaseks!

Antud teabelehe peamine eesmärk on kutsuda Viljandimaa inimesi osalema sõeluuringutel ja seeläbi rohkem hoolima enda tervisest!

Missugune on viljandlaste terviseseisund?
Miks peaks sõeluuringutel osalema?
Kus ja kuidas uuringuid läbi viiakse?
Loe lisaks

Tervis maitseb hästi, kui järgida taldrikureeglit

Hea tervise jaoks on oluline süüa tasakaalustatult ja mitmekesiselt, et organism saaks toimimiseks kätte kõik vajalikud toitained. Pahatihti seostub inimestele tervislik toitumine igava ja maitsevaesena. Toitumises tasakaalu leidmine tundub sageli keerukas ja aeganõudev ning mitmekesisuse lisamine kulukas. Tervist toetav toitumine on aga lihtne, kui järgida taldrikureeglit. Tervise Arengu Instituut (TAI) alustas teavituskampaaniaga „Tervis maitseb hästi“, mis tutvustab taldrikureegli põhimõtet. 


Loe lisaks

Tervise Arengu Instituut kutsub inimesi üles HIV-testima







20.–27. novembrini toimub järjekordne üle-euroopaline HIV-testimisnädal, mille eesmärk on rõhutada, et HIV-testimine  on loomulik ja tavaline kõigile neile, kes on seksuaalselt aktiivsed ning ei tea oma seksuaalpartneri HIV-staatust. Sellega seoses alustab Tervise Arengu Instituut (TAI) täna kampaaniaga, mis kutsub inimesi üles HIV-testima.


Loe lisaks

Kust saab tervisemurele abi?

Erinevad tervisehädad võivad tabada meid ootamatult. Selleks, et saaksime oma tervisemurele lahenduse õigel ajal õigest kohast, tasub teada, millise tervisemurega ja kuhu pöörduda.
Loe lisaks

Ära jää vähki ootama! Viljandi maakonnas jääb jämesoolevähi sõeluuringu osalusmäär alla Eesti keskmise

Tervisekassa
PRESSITEADE

3.10.2023

Jämesoolevähk on aina sagedamini esinev haigus, mida diagnoositakse Eestis igal aastal ligi 1000 inimesel. Tervisekassa rõhutab regulaarselt sõeluuringul osalemise olulisust, sest nii on võimalik haigus avastada varases arengujärgus või enne selle välja kujunemist. Viljandi maakonnas kasutas mullu tasuta tervisekontrolli võimalust 59% kutsutud naistest ja 45% meestest.

Loe lisaks

Üledoosi põhjustatud surmade arv on hüppeliselt kasvanud

Uimastite üledoosist põhjustatud surmajuhtude arv on alates 2022. aastast võrreldes sellele eelnevate aastatega hüppeliselt kasvanud. Kui 2020. aastal oli uimastite üledoosidest põhjustatud surmajuhte 31, 2021. aastal 39, siis 2022. aastal registreeriti kokku 80 sellise surma. 2023. aasta esimese kaheksa kuu jooksul on üledoosi tõttu elu kaotanud 84 inimest.
Loe lisaks

Tööandja saab kujundada hooliva ja alkoholivaba töökeskkonna

Hooliv tööandja on kursis, et töötajad võtavad tahtmatult tööle kaasa ka kodused mured ja rõõmud. Rutiinne või pingeline töö, keerulised suhted kolleegide või klientidega võivad olla need tegurid, millega toimetulekuks otsitakse lahendust alkoholist või muudest uimastitest, aga see võib tuua kaasa probleeme nii kodus kui ka töökohal. 
Loe lisaks

Eesti lapsi kimbutab ülekaal

Kui vanarahva ütlemisel „paks laps, ilus laps“ oleks tõepõhi all, saaks aasta-aastalt aina rohkem
Eesti peresid rõõmustada, sest neil kasvavad ilusad lapsed. Tegelikult pole rõõmustamiseks
põhjust, sest ülekaal sillutab teed paljude tervisemurede juurde.
Loe lisaks

Kui saad kutse sõeluuringule, siis kindlasti mine!

Sõeluuring on mõeldud eelkõige tervete, ilma kaebuste ja sümptomiteta naiste ning meeste uurimiseks. Eesmärk on avastada haigus või haiguseelne seisund võimalikult vara, sest õigel ajal avastatud haigus on ravitav.

Alates 2021. aastast saavad sõeluuringutel osaleda ka ravikindlustamata inimesed!
Loe lisaks

Eakate teabeleht III

Kolmandast heaolu töörühma poolt välja antud teabelehest  saab nippe enesehoiust, toe saamisest kirikust, liikumisest, toitumisest ja üleüldisest ohutusest igapäevaelus. Head lugemist!

Loe lisaks

TAI: Mitmekesine ja tasakaalustatud toitumine lubab süüa kõike mida tahad, aga õiges koguses

Tervislik toitumine ei tähenda ranget dieeti, personaalset toitumiskava, igavat toidulauda ja maitsvatest toitudest loobumist. Tervislik toitumine on see, kui sööme toitu, mis varustab organismi õigete toitainetega õiges koguses ja vahekorras. Tervise Arengu Instituut (TAI) alustas taas kampaaniaga „Tasakaalus peitub jõud“, mis kutsub eestimaalasi järgima toidupüramiidis esitatud toidusoovitusi, et süüa tervislikumalt.

Loe lisaks

TAI: kasvanud on nii rinnavähi kui emakakaelavähi sõeluuringul osalemine

Tervise Arengu Instituudi (TAI) avaldatud andmetest selgub, et 2021. aastal osales rinnavähi sõeluuringul 57,9% sihtrühma kuuluvatest naistest, mida on 5,7% võrra enam kui aastal 2020. Emakakaelavähi sõeluuringul osales 50,6% sihtrühmast, mida on 8,4% võrra enam kui 2020. aastal. Jämesoolevähi sõeluuringul osales mullu 47,5% sihtrühmast, aastal 2020 oli osalus 49,8%.
Loe lisaks

teabeleht eakatele

Eakatele suunatud lehest saab lugeda vaimse tervise toetamisest läbi sotsiaalse kaasatuse, mh on välja toodud Viljandimaa omavalitsuste pakutavad võimalused aktiivseteks tegevusteks. Infot saab raamatukogudes pakutavatest teenustest, raamatukogude aastast. Samuti saab lehest praktilist nõu dokumentide taotlemise kohta Viljandi PPA teenidussaalis ning puudutatakse ka kriiside teemat.
Head lugemist!
Loe lisaks

Noorte vaimse tervise konverents "terviseviidad 3.0"

Konverents Terviseviidad on suunatud kogukonna noortele. Korraldamise jaoks koguti sisendeid küsitluse põhjal, noortelt endilt, eesmärgiga käsitleda just neid teemasid, mille kohta noored ise soovisid ning vajasid infot ja teadmisi juurde hankida.

Sündmus toimus maikuu alguses ning on järele vaadatav!
Loe lisaks

Rinnavähi sõeluuring

Maikuu on rahvusvaheline rinnavähi ennetuse ja varajase avastamise kuu. Tervisekassal on käimas rinnavähi teavituskampaania „Ole oma rinna hoidja!”, mille raames kutsume naisi rinnavähi sõeluuringule ning juhime tähelepanu sellele, et varases staadiumis avastatud rinnavähk on ravitav.

Loe lisaks

TAI: iga viies vähijuht diagnoositi tervetel kaebusteta inimestel sõeluuringute käigus

2019. aastal avastati rinna-, emakakaela-, ja jämesoolevähi sõeluuringu käigus kokku 384 uut vähijuhtu. Vähiregistri andmetel diagnoositi 2019. aastal kokku 2029 rinna-, emakakaela- ja jämesoolevähi esmasjuhtu. Seega iga viies vähijuht diagnoositi tervetel kaebusteta inimestel sõeluuringute käigus, selgus Tervise Arengu Instituudi (TAI) täna avaldatud episoodide tulemuste aruandest.

Loe lisaks

Tervisekassa südamekuu kampaania üleskutse

Tervisekassa eestvedamisel on südamekuul taaskord fookuses laste ja noorte liikumisaktiivsuse suurendamine ja terviseteadlikkuse kujundamine. Viimastel aastatel on üheks suurimaks südamehaiguste riskirühmaks kujunenud just lapsed ja noored, kelle liikumisharjumused on vähenenud eelkõige õues oleku arvelt ning vaba aja veetmine on asendunud meelelahutusliku ekraaniajaga. Eeskujukampaania „Hoovilapsed” eesmärgiks on tuletada meelde, kuidas tervisliku ja aktiivse elustiiliga saab edukalt ennetada mitmeid südametervisega seotud haigusi.

Loe lisaks

TAI panustab jätkuvalt alkoholitarvitamise häire ravi teenuse kvaliteedi parandamisse ja kättesaadavuse suurendamisse

Alates 2014. aastast on Tervise Arengu Instituut (TAI) sihipäraselt arendanud alkoholi liigtarvitamisega seotud teenuseid tervishoiusüsteemis, milleks on kasutatud Euroopa Sotsiaalfondi vahendeid programmist „Kainem ja tervem Eesti“. Arendustööd on hõlmanud alkoholi liigtarvitamise käsitlust nii eriarstiabis, üldarstiabis, kui ka digitaalset lahendust anonüümseks eneseabiks. Olulist rolli on mänginud süsteemne teavitustöö. 

Loe lisaks

Kodus testimine osutus naiste seas eelistatud valikuks

Tervise Arengu Instituudi (TAI) ja Eesti Haigekassa koostöös pakuti eelmisel aastal 12 000 naisele, kes ei olnud pikka aega emakakaelavähi sõeluuringus osalenud, võimalus teha kodus test inimese papilloomiviiruse ehk HPV nakkuse kindlakstegemiseks. Kodutestimine hinnati lihtsaks ja mugavaks ning valdav enamus uuringus osalenud naistest eelistab kodutesti ka edaspidi kasutada.

Loe lisaks

TAI alustas kooliõpilaste tervisekäitumise uuringuga

Tervise Arengu Instituut (TAI) on alustanud kooliõpilaste tervisekäitumise uuringuga, mille eesmärk on koguda teavet koolinoorte terviseseisundi, tervisekäitumise ja heaolu kohta ning analüüsida saadud tulemusi seoses noorte sotsiaal-majandusliku taustaga. 2021/2022. aasta uuringus pööratakse lisatähelepanu noorte vaimsele tervisele ja Covid-19 pandeemia mõjule noorte eluviisile.
Loe lisaks

Eakate leht

Tegemist on Viljandimaa tervisenõukogu poolt koostatud lehega, milles toome lugejani tervise- ja turvalisuse alast infot, mõeldes eelkõige 65+ elanikkonnale. Juttu tuleb vaimse tervise hoidmisest, dementsusest, eakatele mõeldud teenustest, nõu antakse pimedal ajal liiklemisest, ohutust kütmisest ja kriisideks valmistumisest.
Loe lisaks

Sotsiaalkindlustusameti Lastekaitse osakonnas valminud veebimaterjalid

Veebimaterjalid on eelkõige mõeldud lapsevanematele, kes on oma lapse teise vanemaga jõudnud punkti, kus edasine kooselu näib võimatu. Võib-olla on lahkuminek toimunud juba mõnda aega tagasi. Kuid lapse heaolu nimel on oluline õppida, kuidas seejuures lapsele heaks lapsevanemaks jääda. Sõltumata lahkuminekust peavad vanemad jääma endiselt suhtlema ja olema valmis leidma laste kasvatamisel kompromisse. Neil on siiski vanemlikud kohustused ka pärast lahkuminekut.


Loe lisaks

"Peatu, vaata, veendu!"

Uus õppeaasta on peagi algamas ja see on õige aeg tuletada õpilastele meelde ohutu liiklemise tõdesid. Juba kuuendat aastat saab toimuma 5.–6. klasside õpilastele projekt PEATU, VAATA, VEENDU! mille eesmärk on juhtida õpilaste tähelepanu sõidutee ületamise ohutusele.


Loe lisaks

Viljandimaa tööandjate tervisedenduse uuring

Viljandimaa tervisenõukogu ja PersonaliDisain OÜ-ga koostöös läbiviidud uuringu eesmärk oli kaardistada Viljandimaa tööandjate poolt pakutavaid ja kasutatavaid töötajate tervist toetavaid tegevusi ning lahendusi.

Loe lisaks

Noorte vaimse tervise konverents

Viljandi Avatud Noortetoa aktiiv kutsub noori, sihtgrupp 14-26 eluaastat ja kõiki teisi huvitatuid, 5. mail kell 10.00 - 14.00 noorte vaimse tervise videokonverentsile “Terviseviidad 2.0 – motiveeritud Mina”
Loe lisaks

STEP programmi infotund

21.04. kell 13.00- 14.30  on võimalus osaleda STEP programmi infotunnis, mille sisu on pakkuda täbarasse olukorda jäänud noortele võimalust asuda seaduskuulekamale teele läbi tööhõive.
Loe lisaks

Kaks kolmandikku Eesti puukidest on nakkusekandjad

Tervise Arengu Instituut (TAI) kaasas möödunud aastal elanikkonna teadust tegema, et koos inimeste abiga kaardistada Eesti puugiohtlikumad piirkonnad. Üle-eestilise puugiuuringu tulemustest selgus, et kõige rohkem esineb puukidega levitavatest nakkustest puukrikketsioosi tekitajaid, mida leiti rohkem kui kolmandikult uuritud puukidelt. Kõige nakkusohtlikumateks piirkondadeks osutusid Tartumaa, Harjumaa ja Valgamaa.

Loe lisaks