Suitsuvabaks eluks saab nõustajalt tuge

Sageli vajatakse nõuandeid ja toetust, et tubaka- või nikotiinisõltuvusest vabaneda. Kuid paljud ei tea, et neil on võimalik pöörduda tasuta nõustamisele.
„Tubakast või nikotiinist loobuda soovija võib märgata, et ainult tahtejõust jääb tubakavabaks saamisel teinekord väheks. Nikotiin on tugev sõltuvusaine ja tervisele kahjulik närvimürk,“ toonitab Tartu Ülikooli Kliinikumi kopsuarst ja loobujate nõustaja Ülle Ani. Tema sõnul võib loobumine osutuda palju lihtsamaks professionaalse nõustaja toel.

Tasuta nõu ja tuge võib saada nii oma perearstilt või -õelt kui ka üle Eesti tegutsevatest nõustamiskabinettidest. OÜ Võru Arst pereõde Piret Haljend selgitab, et perearsti või -õe juures lepitakse esimesel nõustamisel kokku kuupäev, millal inimene suitsetamisest loobub, samuti selgitatakse, et loobuda tuleb ühekorraga, mitte koera saba jupphaaval raiudes. Esimesel tubakavabal päeval võtab pereõde loobujaga ühendust, et tema käekäigu järele pärida, nõu anda ja tuge pakkuda. „Inimesel on oluline teadvustada, et mahajätmise eest vastutab ta ise, teised saavad ainult toetada,“ lisab Haljend.

Kes aga tunneb, et vajab aastajagu kestvat tubakast loobumise nõustamist koos raviplaaniga, võib pöörduda nõustamiskabinetti. Need on avatud üle Eesti 18 raviasutuses, saatekirja pole vaja, tarvis on vaid registreeruda. Lisaks on nõustamisteenust hakanud rohkem pakkuma kooliõed, hambaarstid, günekoloogid ja ämmaemandad ning mitmed erakliinikud, kus teenuse eest tasub samuti Tervisekassa. Head teadmised ja nõuanded on ka apteekritel.


Kui esimene kord ei õnnestu

Dr Ülle Ani rõhutab, et nõustaja ei võta suitsetamisharjumust ära, vaid täpsustab loobuda soovija eripära, arvestab seniste takistustega ja aitab leida sobivad lahendused raskuste ületamiseks. „Lühiajaline nikotiinist loobumine koos nõustamise ja ravimitega võib osutuda lihtsaks, aga oluline on saavutada pikaajaline tulemus. Võib juhtuda, et tuleb mitu korda proovida,“ nendib dr Ani.

Ka Lääne-Tallinna Keskhaigla tubakast loobumise nõustaja dr Tiiu Härm kinnitab, et tubakast loobumine on pikk ja raske teekond, mis nõuab tahtejõudu. „Hea tulemus on, kui iga viies suudab loobuda esimesel korral. Uuringud näitavad, et keskmiselt loobutakse tubakast alles kolmandal-neljandal katsel. Kõige motiveeritumad on noored täiskasvanud: nad annavad endale aru, et suitsetamisele kulub palju raha, riided haisevad, peres ja töökohal – tihti on tegemist juhtivtöötajatega – antakse halba eeskuju.
Kõik see motiveerib maha jätma,“ kirjeldab dr Härm, lisades, et loobuda pole kunagi hilja, ka siis mitte, kui suitsetamise staaž on aastakümnetepikkune.

Määrava tähtsusega on esimene kuu

Nikotiinist loobumisel on kõige raskemad esimesed kolm-neli päeva. Oluline on endale esimesel kuul kindlaks jääda, hiljem hakatakse harvem taas tarvitama. Tubakainfo.ee sedastab, et kui inimene ei ole tubaka- ja nikotiinitooteid tarvitanud 12 kuud järjest, siis on tema loobumisteekond lõpule jõudnud. Aga tasub meeles pidada, et ka üksik juhuslik suitsumahv või nikotiininäts vallandab sõltuvusprotsessi uuesti. Seega tuleb pärast loobumist õppida nikotiinivabalt elama. See aga avab elus hoopis uusi tahke. Tiiu Härm: „Kui võtan pärast 12 kuu möödumist oma nõustatavatega ühendust, ütleb nii mõnigi, et on avastanud uusi emotsioone, lõhnu, maitseid. Tervis on parem, energiat rohkem – inimene elab hoopis teist elu!“

Rahastab Tervisekassa

Tubakast loobumise nõustamist nii esmatasandil, koolitervishoius kui ka nõustamiskabinettides rahastab Tervisekassa. 2023. aastal sai tubakast või nikotiinist loobumise nõustamisteenust ca 900 inimest.
Neist ligikaudu 400 on saanud teenuseid perearstilt või pereõelt ja ligi 500 nõustamiskabinetist. Nõustamiseks kulus üle 59 690 euro.


Allikas: Tervisekassa ajakiri "Tervisest"
Eelmine
PRESSITEADE: Suur osa Eesti elanikest tarbib mõnda retseptiravimit
Järgmine
Kümme nõuannet ladusaks suhtluseks perearstiga