//Tervisedenduse ARTIKLISARI// Tervisedendus Viljandimaal – Miks? Kuidas? Kes?

Tervisedendus sätib end meie kogukonda sisse vaikselt, kuid järjepidevalt ja pole sugugi kummaline, et muutusi ei nähta ega tunta kohe, sest tervise edendamine ongi pidev protsess, mis võimaldab inimestel suurendada kontrolli oma tervise üle ning seeläbi tervist tugevdada. Selleks, et tagada iga Viljandimaa elaniku heaolu, on vaja aktiivseid ja inspireerivaid kogukonnaliikmeid, keda Viljandimaal ei pea tikutulega taga otsima.


Rahvatervise seadus näeb ette, et igas maakonnas tegeletakse järjepidevalt tervise edendamisega ning Viljandi Omavalitsuste Liidu heaolu (tervis ja turvalisus) töörühm tegelebki VOL rahvatervise nõuniku juhtimisel nii tervisedenduse kui ka siseturvalisuse koordineerimisega.

Heaolu töörühmale aitab sihi seada „Viljandimaa tervisedenduse strateegia aastani 2035“, mille strateegiline peaeesmärk on:

Viljandimaa inimeste oodatav eluiga ja tervena elada jäänud aastad kasvavad. Peamine tee peaeesmärgi saavutamiseks on laste- ja noorte vaimse tervise valdkonna arendamine

Peaeesmärgini aitavad jõuda tervisedenduse strateegilised alaeesmärgid:

1. Viljandimaa laste vaimse tervise riskid on vähenenud süsteemse vanemahariduse kaudu

2. Viljandimaa laste vaimse tervise riskide ja probleemide vähendamiseks on loodud lahenduspõhine varajase märkamise süsteem

3. Viljandimaa laste vaimse tervise toetamiseks arendame eakohast toimetulekut iseendaga, läbi tõenduspõhiste metoodikate ja võrgustiku koostöö

4. Loome laste vaimse tervise probleemidega tegelevate spetsialistide vajadus- ja kompetentsimudeli, mille abil tagame abivajajatele kvaliteetse teenuse kättesaadavuse 

Ülal loetletud eesmärkidest lähtuvalt kaasatakse erinevate valdkondade spetsialiste ja otsustajaid, tehakse koostöö erinevate riiklike organisatsioonidega, viiakse kohalikul tasandil läbi erinevaid sekkumisprogramme, nõustatakse omavalitsusi ja nende allasutusi ning palju muud.

VOL heaolu (tervis ja turvalisus) töörühmas on esindatud Viljandi linn, Viljandi vald, Mulgi vald, Põhja-Sakala vald, SA Viljandimaa Arenduskeskus, SA Viljandi Haigla, Viljandimaa Spordiliit, Politsei-ja Piirivalveameti Lõuna prefektuuri Viljandi politseijaoskond, Päästeameti Lõuna päästekeskuse Viljandimaa päästepiirkond, Transpordiameti ennetusvaldkond, Töötukassa Viljandimaa osakond, Eesti Punane Rist Viljandimaa Selts, Kaitseliidu Sakala malev, Viljandimaa usuorganisatsioonid. Lisaks VOL rahvatervise nõunikule ja VOL heaolu (tervis ja turvalisus) töörühmale on Viljandimaa elanike tervist edendama asunud ka äsja liitunud VOL haridusasutuste tervisenõunik.

Kuid selleks, et aidata kaasa Viljandimaa elanike ja oma lähikondlaste tervise edendamisele, ei pea olema ekspert ega kuuluma töörühma - piisab avatud südamest, meelest ning märkamisest!

Eelmine
Selgusid esimesed “Tervist edendav töökoht” märgise saajad
Järgmine
Väljakutse: "Kõige suurema sõeluuringute osalemismääraga maakond 2024. a Eestis"

Vastused puuduvad

Email again: