Tööandja saab kujundada hooliva ja alkoholivaba töökeskkonna

Hooliv tööandja on kursis, et töötajad võtavad tahtmatult tööle kaasa ka kodused mured ja rõõmud. Rutiinne või pingeline töö, keerulised suhted kolleegide või klientidega võivad olla need tegurid, millega toimetulekuks otsitakse lahendust alkoholist või muudest uimastitest, aga see võib tuua kaasa probleeme nii kodus kui ka töökohal. 

Mõned mõtted, mida saab töökohas teha:

- Aidake luua häid sotsiaalseid suhteid töökohal ja kinnitage töötajale, et tema panus on oluline, see aitab töökogukonnal tunda end väärtustatuna ning ühtsena.

- Korraldage oma töötajatega uusi põnevaid alkovabasid ühistegevusi  (ühine tiimipäev looduses, kultuuriürituse ühiskülastus, liikumissündmusel osalemine vms). Ideid alkovaba puhkuste ühiseks veetmiseks leiab alkoinfo veebilehelt.

- Korraldage individuaalseid arutelusid, et uurida, kuidas töötaja tunnetab oma igapäevatöö pingeid, millised on tema toimetulekumehhanismid ja kuidas saaks tööandja abiks olla.

- Tähistamiste ja ühissündmuste raames saab tööandja pakkuda alkovabu jooke. Teadmised ja oskused, kuidas valmistada lihtsaid mokteile, smuutisid jne on ka tervisekäitumist toetav tegevus, mida tööandja saab korraldada. Ideid leiab alkoinfo veebilehelt.

- Julgustage töötajaid märkama kaaslasi, kellel võib olla vaja tuge alkoholist loobumisel, vältides sealjuures tema häbimärgistamist. Siingi on võimaluste leidmisel abiks alkoinfo veebileht.

- Korraldage töökohal aktsioone nagu nt. „Septembrini ei joo“, et hoida tervislikke harjumusi ja tehke seda ka jaanuaris nagu soomlased või britid, või veebruaris nagu austraallased. „Septembris ei joo“ on hea võimalus, et vajaduse korral algatada oma töökultuuris muudatusi (nt alkoholivabad ühissündmused ja firmakingid).

Miks tasub aeg-ajalt võtta alkoholist puhkus?

See annab võimaluse end paremini tundma õppida ja kogeda, millist kasu tunned alkoholivabast ajast. Kuu aega alkoholita näitab selgelt, kui sõltuv või sõltumatu sa alkoholist tegelikult oled. Ole uudishimulik ja positiivne ning jälgi oma mõtteid ja tundeid.

  1. Vähendad riski haigestuda rasketesse haigustesse, sh vähki. Alkohol on kantserogeenne aine, millel on tõendatud seos mitme vähkkasvajaga.
  2. Unekvaliteet läheb paremaks. Unel on elukvaliteedile väga oluline mõju. Õhtune alkoholi tarvitamine häirib und – see teeb on rahutuks, ärgatakse sagedamini ning raskem on uuesti uinuda.
  3. Kehakaal väheneb. Alkoholis on suur kogus kaloreid. Näiteks pooleliitrisest 5,2% õllest saab samapalju kaloreid kui korralikust hamburgerist
  4. Välimus paraneb.
  5. Stress väheneb
  6. Töötulemused paranevad. Rohkem energiat ja selgem pea suurendavad inimese produktiivsust ja võimet erisuguste probleemidega hakkama saada.
  7. Suhted paranevad. Jäävad ära mõttetud tülid, valetamised, inimesed usaldavad sind rohkem ning sul on enam võimalusi veeta kvaliteetaega oma lähedastega.
  8. Eneseusk ja enesega rahulolu suureneb. Alkoholivaba september on praktiline kogemus ja proovikivi iseendast võitu saamiseks. Kui see õnnestub, paraneb eneseusk ja -hinnang. Kui ei õnnestu, siis ära heida meelt – sinu tervis võitis iga päeva ja tarbimata jäänud alkoholikoguse võrra.
  9. Pärast pausi on kergem juua mõõdukalt. Alkoholist pausi võttes väheneb tolerants alkoholi suhtes, seetõttu tunned alkoholi toimet ka väiksematest kogustest ja suurte koguste tarvitamine tundub mõttetu.
Autor: Tervise Arengu Instituut

Abivõimalused alkoholi liigtarvitajatele
Kuigi paljudel juhtudel saab inimene oma liigtarvitamise vähendamisega ise hakkama, siis mõnikord peab spetsialist teatud olukordades teda motiveerima probleemiga tegelema ning aitama tal selleks erinevaid abivõimalusi leida.

Pöörduda võib nii alkoholitarvitamise nõustamise teenust pakkuva perearsti või pereõe poole aga ka eriarsti või eriõe poole.

Autor: Tervisekassa

Viljandimaal pakuvad nõustamisteenust järgmised perearstid/pereõed:

Teenuseosutajad

Kontakt

Tšivkin Valentina

Viljandi Tervisekeskus

Viljandi, Turu tn 8/10, 71003;

Telefon 433 3487

e-post: wally@hot.ee   või valentinatsivkin@gmail.com

Pereõde Katrin Ardel

Berta Toikka OÜ

Viljandi linn, Tartu tn 1

Telefon: 4333547, perearst@bertatoikka.ee

 

Pereõed Terje Rannala ja Tiina Tamberg

Helve Kansi OÜ

Viljandimaa

Tartu tn. 1, II korrusel

Telefon: 4334634

perearst.kansi@gmail.com

Pereõde Ülle Palmiste ja perearst Marje Metsur-Benzel

 

Viljandi, Turu tn 8/10, 71003

Telefon: 433 3501

 

Pereõde Maret Must ja perearst Anneli Ots

Perearstikeskus Medica OÜ

Viljandi linn, Tartu tn 1

Telefon: 4333 010

perearst.anneliots@gmail.com

Pereõde Karolin Viira ja perearst Meeli Sova

Perekeskus OÜ

 

Viljandi linn, Tartu 15a

Telefon: 4338525

E-post: meelisova@hotmail.com

Pereõde Aime Lohu

Peremeedik OÜ

Viljandi, Turu tn 8/10, 71003

Telefon: 433 3616

Pereõde Eve Kleemann

Priit Ginter PAK

Viljandi, Tallinna tn 2

Telefon: 4333706

E-post: viljandi.perearst@gmail.com

Pereõde Elve Saar

Terviseagentuur OÜ

Viljandi, Turu tn 8/10, 71003Telefon 433 4140

e-post: viljandi@terviseagentuur.ee

Perearst Ülle Vardja

Vardja & Sarapuu OÜ Perearstid

Viljandi, Turu tn 8/10, 71003

Telefon 433 3629;5303 2636

e-post: perearstvardja@gmail.com
















































Eelmine
Spordinädala toimumisele aitab kaasa üle 700 liikumissündmuse.
Järgmine
Üledoosi põhjustatud surmade arv on hüppeliselt kasvanud