Viljandimaal osales rinnavähi sõeluuringul rekordarv naisi

2022. aastal osales Eestis rinnavähi sõeluuringul 64% kutsututest ehk 54 406 naist. Viljandi maakonnas oli osalusmäär 72%. Rinnavähki haigestumise ja suremuse vähenemiseks peaks sõeluuringul osalema vähemalt 70% kutsutud naistest.
Mai on rahvusvaheline rinnavähi ennetuse kuu, mille raames juhib Tervisekassa kampaaniaga “Pealt ei paista. Kindlam on kontrollida” tähelepanu just vähi ennetamise ning varase avastamise tähtsusele.

Möödunud aastal oli Viljandi maakonnas sõeluuringule kutsutud 3087 naist, neist osales uuringul 2228 ehk 72%. Kuigi aasta varasemaga võrreldes on olukord paremaks läinud, on endiselt mitmeid naisi, kes siiski veel sõeluuringule ei jõua.

“On hea meel näha, et Viljandi maakonnas on nii paljud naised juba sõeluuringul käinud. Sõeluuringutel  on tervisekäitumise tavapärane osa ja me väga ootame, et iga naine astub selle sammu oma tervise eest vastutamise poole,” ütles Tervisekassa sõeluuringute teenusejuht Maria Suurna ja lisas, et 2021. aastal avaldatud uuringuraportist selgus, et skriiningule ei jõua näiteks naised, kellel puuduvad kaebused ja sümptomid.

“Kahjuks arvatakse, et kui sümptomid puuduvad, siis ei ole põhjust kontrolli minna, kuid paraku see nii ei ole, märkis maakonnas sõeluuringute teemadega tegelev Kärt Russak “Seetõttu olemegi valinud kampaania sõnumiks: „Pealt ei paista. Kindlam on kontrollida“. “Vähieelneseisund ja varases staadiumis vähk endast märku ei anna ja seega on sõeluuringul osalemine väga oluline ka kaebuste puudumisel. Uuringul osalemine annab võimaluse enda tervise kontrollimiseks ning kingib kindlustunde, et kõik on korras,“ täiendas Suurna.

Kõige suurem hõlmatus oli Viljandi linnas, vähim naisi saabus uuringule Mulgi vallast. 

Rinnavähi sõeluuringule kutsutakse naisi vanuses 50–68 iga kahe aasta tagant. Tänavu on
kutsutud rinnavähi sõeluuringule ravikindlustatud ja ravikindlustamata naised sünniaastaga
1955, 1957, 1959, 1961, 1963, 1965, 1967, 1969, 1971, 1973.

Rinna­ ja emakakaelavähi sõeluuringut tegevate raviasutuste kontaktid ja mammograafiabussi
ajakava leiab: https://www.tervisekassa.ee/soeluuringu-kontaktid


Lisainfo:
Maria Suurna, Tervisekassa sõeluuringute teenusejuht 
E-post: maria.suurna@tervisekassa.ee

Kärt Russak, Tervisekassa, partersuhtluse osakond
E-post: kart.russak@tervisekassa.ee
Eelmine
Tervisekassa kutsub veel sel aastal osalema rinna-, emakakaela- ja jämesoolevähi sõeluuringul
Järgmine
Kui saad kutse sõeluuringule, siis kindlasti mine!