Psühholoogiline esmaabi - igaühe oskus toetada kriisi sattunud inimest

Psühholoogiline esmaabi on oskus, mida iga täiskasvanu saab õppida ja rakendada. See ei nõua erialaseid teadmisi, vaid empaatiat, mõistmist ja valmisolekut pakkuda tuge just seal, kus seda kõige rohkem vajatakse. Õigeaegselt osutatud psühholoogilise esmaabi abil on võimalik ennetada kriisiolukorra pikaajalisi vaimse tervise mõjusid ning toetada inimest taastumist kriisist.

Õigeaegselt osutatud psühholoogiline esmaabi aitab taastada turvatunde, suurendada rahulikkust ja lootusetunnet ning luua ligipääsu vajalikele abivõimalustele. Kui vaimse tervise esmaabi keskendub laiemalt pikaajalistele probleemidele, siis psühholoogiline esmaabi on lühiajaline ja spetsiifiline – suunatud just vahetule kriisile ja sellega toimetulekule.

Kriisid võivad tabada meid kõiki
Kriis pole pelgalt sõda või suur looduskatastroof. See võib olla ka lähedase kaotus, raske haigus, töö kaotamine või suhete purunemine. Kui inimene tunneb, et tema varasemad toimetulekuoskused ei ole piisavad ootamatu olukorra lahendamiseks, tekib äärmuslik stress ehk kriis. Kriisiolukorras tunneb inimene ohtu oma tervisele, heaolule või sotsiaalsele staatusele.

Kriisid puudutavad elu jooksul meid kõiki ja seepärast vajame ka teadmisi, kuidas nendega toime tulla. Mida enam on kogukondades inimesi, kes oskavad psühholoogilist esmaabi pakkuda, seda tugevamad ja vastupidavamad on need kogukonnad kriiside ajal.

Viljandimaa kogemus: praktilised teadmised ja kogukondlik tugi
Oktoobrist novembrini 2024 korraldati Viljandimaa Omavalitsuste Liidu eestvedamisel maakonnas mitmeid kohtumisi, mille eesmärk oli suurendada teadlikkust psühholoogilise esmaabi andmise võimalustest ja olulisusest. Nendel kohtumistel osalesid noorsootöötajad, aktiivsed kogukonnaliikmed ja omavalitsuste töötajad.

Iga kohtumine tõi kaasa praktilisi teadmisi ja kogemuste vahetust. Rahvatervise nõuniku juhtimisel arutleti üheskoos eluliste näidete ja juhtumite üle, õpiti märkama kriisiolukorra märke ja tutvuti vastutustundliku abistamise põhimõtetega. Kohtumiste käigus tehti ära esimene moodul Sotsiaalkindlustusameti loodud e-kursusest „Psühholoogiline esmaabi kriisi sattunud inimese toetamisel“.

Fookus noorte toetamisel ja sõltuvuskäitumise ennetamisel
Viimane kohtumine oli suunatud Viljandi maakonna noorsootöötajatele, kes täidavad olulist rolli noorte toetamisel ja juhendamisel. Lisaks psühholoogilise esmaabi põhitõdede tutvustamisele jagas külalisesineja sotsiaalpedagoog Kristi Tikkerbär praktilisi nõuandeid, kuidas ennetada riskikäitumist ja vähendada sõltuvusainete tarvitamist noorte seas. Kristi juhtimisel mängiti läbi keerulisi situatsioone, millega noorsootöötajad oma igapäevatöös kokku puutuvad. Koos leiti lahendusi, mis olid eetilised, tõhusad ja noori toetavad.

Tagasiside näitas, et osalejad hindasid koolitusi kõrgelt ning pidasid saadud teadmisi hädavajalikuks nii oma töös kui ka laiemalt kogukonna toetamisel.

Ka Sina saad aidata!
Psühholoogiline esmaabi on oskus, mida saab õppida igaüks. Sotsiaalkindlustusamet on loonud tasuta interaktiivse e-kursuse, mis võimaldab psühholoogilise esmaabi põhimõtteid ja praktikaid omandada mugavalt veebis. Kursus on kõigile kättesaadav ja sobib nii ametialasteks vajadusteks kui ka isiklikuks arenguks.

👉 Liitu e-kursusega siin: www.palunabi.ee/et/e-kursus-psuhholoogiline-esmaabi-kriisi-sattunud-inimese-toetamisel

Koos turvalisema kogukonna nimel
Kogukonnad, kus ollakse valmis kriisideks ja teatakse, kuidas pakkuda tuge, on tugevamad ja vastupidavamad. Psühholoogilise esmaabi oskused on osa sellest valmisolekust – osa parema, turvalisema ja hoolivama elukeskkonna loomisest. Igaüks meist saab olla see, kes ulatab abikäe, kui seda kõige rohkem vajatakse.

Tegevust toetas Siseministeeriumi projekt „Ennetava ja turvalise elukeskkonna arendamine“, toetatav tegevus 2.4 „Kohaliku tasandi võrgustikutöö edendamine turvalisuse suurendamiseks.“

NB! Jälgi Viljandimaa Tervisedenduse Facebook´i lehte, et olla alati kursis uusimate uudiste, koolituste ja võimalustega: Viljandimaa tervisedendus  
Eelmine
2023. aastal registreeriti 2487 ÄMI juhtu ehk eelneva aastaga võrreldes viis protsenti vähem
Järgmine
TAI avaldas tabeliraamatuna uuendatud Eesti riiklikud toitumise, liikumise ja uneaja soovitused