SÕELUURINGUD AITAVAD PÄRISELT PÄÄSTA ELUSID

Eestis haigestub emakakaelavähki 3,5 korda rohkem ja selle tagajärjel sureb viis korda enam naisi kui Soomes. Vähieelsete muutuste varane avastamine ja õigeaegne ravi aitavad ära hoida vähi tekke.




Naistearst Heli Tobre - Madis selgitab

Haiguse peamiseks tekitajaks on inimese papilloomiviirus (HPV – Human Papilloma Virus), mis levib puutekontakti kaudu, sealhulgas sugulisel teel. Eestis on nii emakakaelavähi esinemise sagedus kui ka suremus üks kõrgemaid Euroopas. Sõeluuringus osalemine aitab võimalikud rakumuutused ja vähieelsed seisundid avastada õigeaegselt, mil need on ravitavad!

Eelmisel aastal (2021) oli Viljandi maakonnas emakakaelavähi sõeluuringu sihtrühma (30-65a) suurus 2275 inimest, neist osales uuringus 36%.

Mis on Teie arvates peamised põhjused, et uuringu hõlmatus pole kõrgem? Mis on peamised hirmud?

Siiski viimastel aastatel on naiste hõlmatus emakakaelavähi(EKV) sõeluuringutes ka Eestis tõusnud. 

Kõige sagedasem põhjus, miks ei tulda  uuringule, on hirm, et emakakaelavähi sõeluuring on valulik protseduur. Seda see kindlasti ei ole ja enamus naisi pärast analüüsi võtmist ka seda nendivad.

On levinud ka arvamus, et kui on tehtud HPV vastane  vaktsineerimine, siis pole edaspidi vajalik EKV sõeluuringus käia. Tegelikult on lisaks inimese papilloomiviirusest tingitud emakakaelavähile veel väike protsent vähi juhtusid, mis ei ole seotud inimese papilloomi viirusega. Ka selliste emakakaelavähkide vähieelseid seisundeid on võimalik sõeluuringu raames avastada ja seejärel välja ravida.

Mõnikord arvavad naised, et kui nad on jõudnud menopausijärgsesse eluperioodi, siis ei ole enam sõeluuringut vaja ja neid emakakaelavähk ei ohusta. Tegelikult võib haigestuda emakakaelavähki igas elueas ja seetõttu oleks väga vajalik kasutada võimalust, et lasta oma tervist kontrollida HPV sõeluuringu testiga kutse saamisel. Eestis kutsutakse sõeluuringusse alates 30 – 65 eluaastani 5 aastase intervalliga kõik naised.

Paaril viimasel aastal on uuringul käimist  langetanuid ka  koroonahirm tervishoiu asutuste külastamisel nii patsientide poolelt ja teenuse osutamise  piirangud tervishoiuasutuste poolelt.

Mõnikord arvatakse , et kui naine ei ole ravikindlustatud, siis ta ei saa teha emakakaelavähi  sõeluuringut. Eesti vabariigis on alates 2021 a. kõikidele naistele , ka ravikindlustamata naistele, emakakaelavähi sõeluuring naise jaoks tasuta.

Emakakaelavähi sõeluuringut saab teha nii naistearsti vastuvõtul kui ämmaemanda juures. Kui naistearsti vastuvõtu järjekorrad võivad olla mõnikord pikad, siis ämmaemandale saab registreerida peaaegu alati mõistliku aja jooksul ja valida endale sobiv aeg testiks.

Miks peab sõeluuringus osalema?

Kõik sõeluuringud on meie enda võimalus oma tervist kontrollida. Emakakaelavähi sõeluuringu käigus on võimalik avastada patsiendil olev kõrge riski papilloomiviirus, mis võib põhjustada edaspidi emakakaela vähieelse seisundi ehk emakakaela düsplaasia ja halvamatel juhtudel sellest areneda emakakaelavähk. Sõeluuringul õigeaegselt ja varakult avastatud emakakaela vähieelsed muutused ja algav emakakaelavähk on täielikult ravitavad haigused ja patsiendil on võimalik tervistuda.

Kuidas protseduur käib?

Emakakaelavähi HPV-põhine sõeluuringu andmine on sarnane günekoloogilise läbivaatusega, mille käigus võetakse väikese harjakesega proovimaterjal emakakaela limaskesta pinnalt ja emakakaelakanalist, seejärel uuritakse proovi laboris. Protseduur on valutu. Kõige sobivam on uuringuproovi anda menstruatsioonitsükli 10.–20. päeval.

Proovi ei saa võtta menstruatsiooni ajal. Uuringu järgselt ei ole piiranguid tavapärasele eluviisile. HPV-testi tulemuse saab naine teada patsiendiportaalist www.digilugu.ee.

Kui sõeluuringus leitakse testis haiguslikke muutusi, siis võtab ämmaemand või günekoloog patsiendiga ise ühendust ja teeb plaani edasisteks uuringuteks ja raviks.

Mida peab teadma enne protseduurile tulekut?

Kõige sobivam aeg uuringuks on 10.-20. menstruatsioonitsükli päev ja uuringule mitte tulla menstruatsiooni ajal.

Palun enne meelde tuletada oma viimase menstruatsiooni kuupäev; milline on patsiendi menstruatsiooni tsükkel; millal algas menopaus; kas varem on ravitud emakakaela haigusi; millal on tehtud eelnev emakakaela sõeluuring ja milline oli tulemus (muidugi juhul, kui need andmed on patsiendile teada).

2022. aastal kutsutakse emakakaelavähi sõeluuringule ravikindlustatud ja ravikindlustamata naised sünniaastaga 1957, 1962, 1967, 1972, 1977, 1982, 1987, 1992.

 Emakakaelavähi sõeluuringu kontaktid (Viljandi maakond)

Raviasutus

Aadress

Telefon

Heli Tobre Erakliinik OÜ

Viljandi Toome 14-18, Viljandi maakond

4 337 672

Viljandi Haigla SA

Viljandi Pärna tee 3, Jämejala küla, Viljandi maakond

4 343 001

Viljandi Tervisekeskus OÜ Viljandi

Turu tn 10, Viljandi linn, Viljandi maakond

4 333 783

 

Tasub teada!

1.Emakakaelavähi sõeluuringule kutsutud naised saavad nüüd valida, kas teha haiguse määramiseks tavaline test terviseasutuses või tellida endale kodus testimise komplekt. Kõik sihtrühma kuuluvad soovijad saavad aasta lõpuni tellida testikomplekti internetipõhisest tellimiskeskkonnast hpv.synlab.ee ja saata proovi tasuta laborisse analüüsida.

2.Emakakaelavähi sõeluuringul osalemine on võimalik nüüd ka esmatasandi tervisekeskustes. Uuringule registreerimiseks palutakse helistada Teile sobivasse tervishoiuasutusse.

Registreerimisel küsitakse sünniaastat ja kontrollitakse ravikindlustuse kehtivust. Uuringule tulles palume kaasa võtta isikut tõendav dokument. Uuringu tulemusest teavitab Teid uuringu teostaja.

Lisainfo: www.soeluuring.ee


Eelmine
TAI: Mitmekesine ja tasakaalustatud toitumine lubab süüa kõike mida tahad, aga õiges koguses
Järgmine
Tark Vanem: harjuta koos lapsega rahunemispausi võtmist